Kalėdiniai žaisliukai pinant sodus!

Pirmąjį advento sekmadienį, lapkričio 30 d., Šilainių Šventosios Dvasios parapijos vaikai ir jaunimas susirinko pabūti vieni su kitais ir pasimokyti tautodailės meno.

Užsiėmimo metu, tautodailininkės Danguolės Juralevičienės padedami, vaikai bandė išmokti vieno iš tautodailės amatų – sodų pynimo. Anksčiau tokie sodai buvo kabinami virš stalo per vestuves ir buvo sakoma, kad sodo viduje matomas dangus, paukščiai šneka, teka upės ir saulė. Dabar šie sodai turi platesnį pritaikymą – šiek tiek pakeisti ar patobulinti gali būti naudojami kaip įvairūs papuošimai, o mūsų atveju – ir kabinami kaip žaisliukai ant eglutės. Pynimui reikalingos medžiagos labai paprastos – džiovinti rugiai, žirklės, siūlai ir nemažas žiupsnelis kantrybės. Mažiausieji, padedami tėvų, o vyresnieji savarankiškai, turėjo tinkamai pasiruošti rugius: nukarpyti narelius, nulupti išorinę šiaudo dalį, susikarpyti vienodo ilgio šiaudus ir tik tuomet sodo gamyba galėjo būti pradedama. Veriant siūlus pro šiaudus, bandant išgauti rombo, o vėliau ir piramidės formą, buvo bandoma sukonstruoti pagrindinę sodo struktūrą.

Kruopščiai dirbdami ir vieni kitiems padėdami, dauguma nusipynė vieną dalį sodo (norint padaryti pilną sodą, reikia daug dalių), tačiau visi susipažino ir prisilietė prie lietuvių liaudies meno, pamatė ir suprato, kiek daug kantrybės ir laiko užima iš pažiūros paprastas šiaudinis papuošimas. Puošti eglutę savo paties pagamintu žaisliuku, nors ir ne tokiu įspūdingu, žymiai smagiau, o tuo pačiu puoselėjamos ir mūsų protėvių tradicijos.

Pasigaminę sodus, visi jaunieji tautodailininkai kartu vaišinosi karšta arbata, pyragu ir dalinosi įspūdžiais. Tikimės, kad šis kantrus ir kruopštus darbas bus gera pradžia atėjusiam advento laikui, kurio metu visiem šių savybių ypač reikia.